Żywica

0
2026
Żywica

Żywica jest substancją wytwarzaną przez niektóre rośliny, najczęściej drzewa iglaste. Spośród rodzimych gatunków drzew iglastych występujących w Polsce żywicę produkują sosna, świerk, jodła i modrzew. Substancja ta, wytwarzana przez komórki wydzielnicze tzw. żywicorodne, znajduje się w przestrzeniach międzykomórkowych i przewodach żywicznych. Pod względem chemicznym żywica jest nierozpuszczalną w wodzie mieszaniną nielotnych związków organicznych, do których należą terpenoidy (olejki eteryczne, kwasy żywiczne i ich pochodne), związki fenolowe (kwasy fenolowe, fenole) i garbniki. Żywica ma intensywny zapach.

Żywica jest bardzo wartościową substancją ma wiele zastosowań. Dla drzewa jest to forma obrony, naturalny opatrunek, podczas uszkodzeń. Drzewo zalepia ranę, nie pozwalając na przedostanie się do drzewa zanieczyszczeń i patogenów. Dla człowieka, żywica może służyć jako klej, impregnat do obuwia, do drewna, rozpałka, albo dodatek zapachowy do świec. Dzięki właściwościom antyseptycznym, antybakteryjnym, antygrzybicznym i dezynfekującym, związki chemiczne zawarte w żywicy mają zastosowanie w medycynie. Od dawna żywica sosnowa była wykorzystywana do leczenia wrzodów i opatrzeń. Mieszania żywicy, smalcu i wosku pszczelego stosowana była do leczenia oparzeń i trudno gojących się ran. Na drobne skaleczenia wystarczyła jedynie niewielka ilość żywicy.

Przyjemny spacer do sosnowego lasu może czasem zakończyć się zabrudzeniami żywicą na ubraniach. Czym usunąć żywicę? Plamy łatwo można usunąć domowymi sposobami, stosując terpentynę, spirytus czy aceton. Wymaga to dużej ostrożności i doświadczenia. Nie zaleca się prasowania plamy przez papierowy ręcznik, gdyż część substancji może utrwalić się w tkaninie.

Dawniej żywicę pozyskiwało się bezpośrednio z drzew. Proces ten polegał na nacinaniu kory i zbioru wyciekającej żywicy do specjalnych pojemników. Od 1994 roku w Polsce ze względów ekonomicznych zaprzestano żywicowania, a na potrzeby przemysłu związek ten importuje się m.in. z Chin. W przemyśle stosuje się też zamiennik – żywicę syntetyczną, produkowaną z surowców naftopochodnych. Od żywicy naturalnej różni się niższą jakością, odmienną budową chemiczną oraz mniejszym zastosowaniem w praktyce.

www.innowacjaiwiedza.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here