Białe zęby: przede wszystkim harmonia

0
2701
bialy-zdrowy-usmiech-jak-dbac

Z wieloma defektami urody można sobie poradzić domowymi sposobami, ale babcine sposoby na białe zęby, jak mycie solą czy sodą oczyszczoną, przechodzą do lamusa. Nie, żeby były nieskuteczne – kto wykazywał się anielską cierpliwością i miał ochotę czekać na efekty, mógł się w końcu doczekać. Jednak nie wszystkie przebarwienia dawało się w ten sposób usunąć. Efekty nadmiernego spożywania fluoru (fluoroza) są niemal niemożliwe do usunięcia, podobnie jak odbarwienia będące skutkiem zażywania niektórych leków. Wtedy pomóc może jedynie profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, a bywa, że ratują nas wyłącznie specjalne nakładki na zęby – koloru zęba zmienić nie sposób. Pomijam oczywiście fakt, że kolor naszych zębów jest po prostu uwarunkowany genetycznie i jeśli w genetycznej ruletce dostaną nam się ząbki koloru kości słoniowej, to ani nasza wina, ani zasługa. No i jeszcze jedno: z czasem nawet najbielsze zęby żółkną. Marna to pociecha, jeśli wstydzimy się szeroko uśmiechać. Ale nie jest tak źle jak mogłoby się wydawać. Można sięgnąć po pastę wybielającą. Zawarty w niej nadtlenek wodoru nie niszczy szkliwa, jeśli używamy past zgodnie z zaleceniami. Taka kuracja wybielająca powinna być prowadzona raz do roku. Jak długo – czytajcie na każdym opakowaniu, co zaleca producent. Efekty bywają szybkie i spektakularne (wybielenie nawet o kilka odcieni), ale u każdego inne, co zależy – znów – od tego, jaki jest nasz naturalny kolor zębów.

Opinie opiniami, ale…

Opinie o pastach wybielających, także opinie o bardzo popularnej Colgate Max White One, są diametralnie różne, ale nie wynika to bynajmniej z efektywności samej pasty. Pasta jest efektywna, ale jeśli oczekujecie, że po jednorazowej kuracji będziecie mieli zęby jak wyfotoszopowana modelka, jesteście w błędzie. Pomijając uwarunkowania, o których powyżej mowa, musicie pamiętać, że taka śnieżna biel wymaga wizyty u stomatologa i bardziej skomplikowanych zabiegów – skomplikowanych i droższych. Pasta wybielająca działa na przebarwienia powierzchniowe. Jeśli więc nasze zęby mają przebarwienia i odbarwienia bardzo głębokie, związane z chorobami albo ekstremalnym spożyciem kawy, herbaty czy czerwonego wina, lepiej zacząć od wizyty u dentysty, a nie od czytania opinii o paście Colgate Max White One. Kupicie, nie zadziała i uznacie, że to zły produkt, podczas gdy to wy obraliście złą strategię walki o białe uzębienie.

Dobry zwyczaj – nie… przeginaj

A czy zdajecie sobie sprawę, że takie bardzo, nienaturalnie wręcz białe zęby wkomponowane w zniszczoną twarz wyglądają groteskowo? Naturalny proces starzenia się skóry sprawia, że wszystkie komponenty naszej twarzy zmieniające się wraz z wiekiem – zęby, oczy, brwi – zwykle do siebie po prostu pasują. Rzec można: starzeją się wespół w zespół i jeśli jednej z nich nadamy zbyt młody wygląd, uzyskamy odwrotny od zamierzonego efekt. Zwracajcie więc uwagę, żeby pasta wybielająca, którą właśnie testujecie nie stała się gwoździem do waszej wizerunkowej trumny, bo wtedy co…? Będziecie wlewać w siebie kawę za kawą i wino za winem, żeby znów wyglądać naturalnie? 

To co z tą pastą?

Koniec żartów: po pasty wybielające warto sięgać, żeby usuwać z zębów przebarwienia powierzchniowe i dzięki temu utrzymywać estetyczny wygląd. Uwzględniamy przy zakupie wszystkie dane, opinie o pastach znalezione w sieci i informacje od naszego stomatologa. Kierujemy się składem preparatu, oczekiwanym czasem działania, ceną, sposobem użycia. Na rynku dostępna jest taka ilość past wybielających, że na pewno znajdziemy tę, która spełni nasze oczekiwania. Do niektórych dołączone są próbniki bieli, żebyśmy od razu zwizualizowali sobie, co nas czeka, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. Pamiętamy też o najważniejszym: nie używamy pasty do wybielania dłużej, niż polecono w ulotce. Nie przyspieszymy efektów jej działania, a możemy uszkodzić szkliwo. Wtedy otwieramy drogę przebarwieniom głębszym i niepodatnym na działanie past wybielających i pozostaje nam jedynie wizyta u dobrego stomatologa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here