Zmysł wzroku umożliwia odbieranie bodźców wywoływanych przez określony zakres promieniowania elektromagnetycznego. Jest podstawowym analizatorem w procesach poznawczych. Dobry wzrok umożliwia nam odnajdywanie się w otaczającym świecie, czuwa nad naszym bezpieczeństwem, pozwala wykonywać codzienne czynności, kontroluje ich przebieg i uzyskane efekty. Wzrok umożliwia nawiązywanie kontaktów międzyludzkich, pozwala cieszyć się pięknem natury i wytworami cywilizacji. Za pomocą wzroku odbieramy około 80% informacji o świecie. Widzenie umożliwiają fotoreceptory umiejscowione w oku, które jest narządem zmysłu wzroku. Specjalistą odpowiedzialnym za diagnozowanie i leczenie tego delikatnego narządu jest lekarz okulista.
Kiedy należy udać się do okulisty?
Ryzyko rozwoju schorzeń wzroku wzrasta z wiekiem. Zaleca się, żeby osoby z podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób oczu przeprowadzały coroczne badania kontrolne wzroku. Do grupy podwyższonego ryzyka zaliczamy: osoby po 40 roku życia, osoby z cukrzycą, z nadciśnieniem tętniczym, z chorobami układowymi tkanki łącznej, osoby pracujące przy komputerze, w środowisku zanieczyszczonym pyłami, gazami lub chemikaliami. Do odwiedzenia okulisty powinny skłonić następujące charakterystyczne objawy: pogorszenie ostrości, zamglenie widzianego obrazu, plamki, mroczki w polu widzenia, zaczerwienienia, nadmierne łzawienie, pogorszenie wzroku po zmierzchu, podwójne widzenie, zaburzenie widzenia kolorów oraz bóle głowy za gałka oczną. Bardzo ważne jest możliwie wczesne wykrycie i zdiagnozowanie choroby oczu i wad wzroku, gdyż często możliwe jest zatrzymanie ich postępu. Okulista leczy daltonizm, astygmatyzm, krótkowzroczność nadwzroczność, jaskrę, zaćmę, zapalenie i zwyrodnienie spojówki lub rogówki. Do zadań okulisty należy udzielanie pomocy w przypadku konieczności usunięcia z oka ciała obcego.
Szukasz okulisty w Krakowe? Zobacz: https://scanmed.pl/centra-medyczne/armii-krajowej-5-w-krakowie/opieka-specjalistyczna-dla-doroslych/okulista
Jakie badania wykonuje okulista?
Badanie u okulisty rozpoczyna się od wywiadu dotyczącego przebytych chorób, ewentualnych operacji i urazów oczu, występujących w rodzinie chorób oczu jak jaskra czy zaćma. Badanie przedmiotowe polega na ocenie oczodołów, powiek, wielkości i ruchomości gałek ocznych. Lekarz sprawdza ostrość wzroku, pole widzenia, widzenie barw, bada przedni i tylny odcinek oka. Współczesna technologia pozwala na bardzo dokładne badanie wzroku. Lekarz może wykonać badanie dna oka, badanie ciśnienia w gałce ocznej, jeśli to konieczne wysokospecjalistyczne badanie tomograficzne oka. Komputerowe badanie wzroku umożliwia dokładny dobór szkieł do okularów lub soczewek kontaktowych. Okuliści wyposażeni w nowoczesny sprzęt mają możliwości dokładnego rozpoznania i precyzyjnej oceny stopnia zaawansowania schorzeń narządu wzroku.
Gdzie szukać pomocy okulistycznej?
Pomoc lekarzy okulistów można uzyskać w nowocześnie wyposażonych placówkach okulistycznych zlokalizowanych w centrach medycznych. Przykładowo poradę i leczenie okulistyczne można uzyskać w centach Scanmed S.A. w 11 miastach Polski. Warto pamiętać, że wczesne zdiagnozowanie i leczenie schorzeń wzroku daje najlepsze efekty lecznicze.