Lokaty bankowe na co uważać

0
1370

Lokaty bankowe jak powszechnie wiadomo to obok kont oszczędnościowych, jedne z podstawowych składników osób, które chcą zaoszczędzić sporo pieniędzy. Lokata bankowa cieszą się w naszym kraju w dalszym ciągu bardzo dużym zainteresowaniem i co najważniejsze, ich popularność z roku na rok jest coraz większa.

Lokata bankowa jest objęta specjalnymi gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, co oczywiście oznacza, że nasze pieniądze są bezpieczne nawet w sytuacji kiedy to dany bank, u którego założyliśmy lokatę zbankrutuje. Rynek finansowy w Polsce jest bardzo stabilny i między innymi dlatego też, lokaty są zazwyczaj lepiej oprocentowane niż popularne konta oszczędnościowe.

Jeżeli chcą Państwo założyć swoją lokatę, to w pierwszej kolejności powinnyście zwrócić uwagę na oprocentowanie. Warto wspomnieć również i o tym, że banki przeważnie podają oprocentowanie w kwocie brutto, czyli w kwocie przed podatkiem belki. Oprocentowanie podawane jest zazwyczaj w skali roku, chociaż na naszym rynku można znaleźć wiele reklam banków, które podają oprocentowanie w skali miesiąca.

W przypadku zawierania nowej lokaty powinnyśmy bardzo dokładnie czytać wszystkie gwiazdki w umowie, podpisy oraz drobne druczki w przeciwnym razie po zakończeniu terminu lokaty możemy otrzymać zdecydowanie mniej pieniędzy, niż się spodziewamy. Na szczęście zdecydowana większość banków podaje swoim klientom już na samym starcie kwotę odsetek, którą otrzymamy na koniec terminu trwania podpisanej lokaty.

Banki próbując przyciągnąć nowych klientów kombinują nie tylko ze skalą liczenia oprocentowania. Dużą popularnością cieszą się również oprocentowania progresywne, które wabią klientów poprzez podawanie bardzo korzystnego oprocentowania naliczanego przeważnie za ostatni miesiąc trwania umowy. W skali roku oprocentowanie progresywne może okazać się niższe od tradycyjnych lokat.

Warto również inwestować swoje pieniądze w lokaty terminowe, które oferują nam kapitalizację miesięczną. Na naszym rynku dużą popularnością cieszą się również lokaty bankowe, które oferują kapitalizacje dzienne. Odsetki, które otrzymujemy co dzień, są oczywiście dodawane do kwoty naszej lokaty, dzięki czemu możemy liczyć na zdecydowanie większe zarobki. Codzienna kapitalizacja sprawia, że zdecydowanie szybciej zacznie nam działać procent składany.

http://www.sisr.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here