Jak powszechnie wiadomo, nadmierne zażywanie alkoholu i różnorodnych substancji chemicznych lub farmakologicznych bardzo często wiąże się z problemami zdrowotnymi. Pierwszym i najskuteczniejszym krokiem do zwalczenia niebezpiecznego nałogu powinno być odtrucie alkoholowe, które przeważnie rozpoczyna się porządnym detoksem i żmudną walką z objawami zespołu abstynencyjnego.
Jak pokonać kaca?
W momencie kiedy kończy się kontakt z alkoholem albo inną substancją, którą przyjmuje się od dłuższego czasu, pojawia się oczywiście zespół abstynencyjny. Osobie uzależnionej bardzo trudno poradzić sobie z niektórymi symptomami. Największy problem sprawia niepokój, bezsenność, lęk, bóle mięśni oraz mniejsze lub większe problemy z układem pokarmowym. Jak powszechnie wiadomo wszystkie te nieprzyjemne symptomy związane są bezpośrednio z biochemicznym głodem, który wynika z bardzo gwałtownej zmiany na poziomie metabolicznym. Co najgorsze, osoby uzależnione mają problem nie tylko z głodem fizycznym, ale również psychicznym.
Detoks – szansa na odtrucie alkoholowe
Najprostszym sposobem na złagodzenie nieprzyjemnych objawów kaca jest detoks alkoholowy, którego głównym zadaniem jest przywrócenie równowagi fizycznej i psychicznej. Pierwszym etapem detoksu jest odtruwanie organizmu, które dla pacjenta jest najtrudniejszym czasem. Aby odtrucie alkoholowe było skuteczne, bardzo ważne jest jego rozłożenie w czasie. Odtruwanie w dużym skrócie polega na podawaniu specjalnych płynów za pomocą kroplówki, dzięki którym można zniwelować do minimum objawy, występujące w trakcie zespołu abstynencyjnego.
Na co należy uważać?
W dzisiejszych czasach niektóre ośrodki odwykowe oferują swoim pacjentom ekspresowe odtrucie alkoholowe, które może grozić bardzo poważnymi powikłaniami zdrowotnymi. Doświadczeni lekarze na każdym kroku informują, że zbyt szybkie obniżenie poziomu alkoholu we krwi jest najgorszym sposobem detoksykacji. Aby odtrucie alkoholowe przyniosło satysfakcjonujące wyniki, potrzeba co najmniej kilku dni.