Skóra sucha i atopowa – jak o nią dbać?

0
1102
Skóra sucha i atopowa – jak o nią dbać

Atopowe zapalenie skóry, a także ciągłe przesuszenie, to skutek działania czynników zewnętrznych, nadmiernego wystawienia na słońce oraz dużego zanieczyszczenia środowiska. Na dodatek tkanka bardzo źle znosi stres, pośpiech i kontakt ze środkami do prania. O swoim niezadowoleniu daje znać zaczerwienieniem i swędzeniem. Dowiedz się, jak dbać o skórę atopową lub mocno przesuszoną na co dzień.

Prawidłowa pielęgnacja skóry suchej i atopowej

Skóra atopowa jest bardzo podatna na kolejne uszkodzenia i bardzo wrażliwa. Ponadto sprawia ciągły dyskomfort – swędzi i piecze. Dlatego prawidłowa pielęgnacja jest tak istotna. Jej najważniejszym elementem jest ciągłe nawilżanie i unikanie czynników, które mogą działać wysuszająco.

Jednym z nich jest mydło, którego substancje myjące mają właśnie działanie wysuszające, podobnie zresztą jak kosmetyki na bazie alkoholu. Warto też zmienić proszki do prania czy płyny do płukania tkanin na delikatniejsze, by nie powodowały mocniejszych podrażnień. Skóra atopowa nie przepada również za SLS-ami. Do pielęgnacji skóry atopowej dobrze jest stosować wyłącznie dermokosmetyki i antyalergiczne środki przeznaczone do skóry wrażliwej lub suchej, na przykład balsam do skóry wrażliwej.

Balsam do skóry atopowej

Pielęgnacja przy atopowym zapaleniu skóry powinna bazować na nawilżaniu. Dopuszczenie do przesuszenia się skóry dodatkowo zaostrza problem, a unikanie czynników przesuszających nie wystarcza. Tak naprawdę podstawą jest balsam do skóry atopowej. Powinien być nie tylko nawilżający, lecz również kojący, by od razu niwelować przykre uczucie swędzenia.

Balsam do skóry powinien mieć lekką konsystencję, żeby dobrze się wchłaniał. Nie może zostawiać warstwy na naskórku, ma za to szybko wnikać do wnętrza skóry. Balsam do skóry atopowej La Roche-Posay Lipikar Balsam AP+ to jeden z najlepszych przykładów. Jego zadaniem jest odbudowa warstwy lipidowej. Dzięki temu nie tylko zmniejsza uczucie swędzenia i zaczerwienienia, lecz także eliminuje działanie czynników zaostrzających objawy atopowego zapalenia skóry. To zarazem kosmetyk tak delikatny, że można go stosować już od pierwszych dni życia.

Warto pamiętać, że atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, która potrafi się utrzymywać miesiącami lub nawet latami. Jednak nie oznacza to, że cały czas ma takie samo nasilenie, wręcz przeciwnie. Odpowiednia dieta, noszenie przewiewnych ubrań i staranna pielęgnacja mogą zdziałać cuda i zmniejszyć przykre objawy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here