Ciąża – jak przejść przez nią bez kłopotów?

0
1053
Ciąża
Przez cały czas trwania ciąży twoje ciało zmienia się pod wieloma kątami. Dotyczy to wszystkich układów narządów, w tym hormonalnego i pokarmowego. To właśnie one mają największy wpływ na to, jak będziesz się czuć. Biegunka w ciąży, zaparcia, mdłości – to tylko część objawów, jakie mogą ci towarzyszyć przez 9 miesięcy. Jak sobie z nimi poradzić?

Dlaczego ciąża wiąże się z tyloma dolegliwościami?

Ciąża to chyba najbardziej wymagający okres w życiu kobiety. Już od samego poczęcia w organizmie zachodzi sporo zmian, które drastycznie oddziałują na samopoczucie i ogólną kondycję. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że w pierwszym trymestrze możesz być rozdrażniona, zmęczona lub smutna. Do tego dochodzą objawy fizyczne, takie jak biegunka w ciąży czy uporczywe mdłości, przez które normalne funkcjonowanie jest utrudnione. Dlaczego tak się dzieje?

Układ hormonalny w ciąży działa w zupełnie inny sposób. Ilość progesteronu, który wcześniej odpowiedzialny był za przygotowanie do zapłodnienia, zwiększa się aż stukrotnie. Odpowiada on za utrzymanie ciąży, ale też za szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Gwałtownie rozszerza naczynia krwionośne, przez co zmienia się tempo pracy m.in. układu pokarmowego. Chcąc dostosować się do nowej sytuacji, początkowo reaguje on agresywnie, przez co pojawiają się nudności i biegunki w ciąży.

Zmiany w stylu życia

Trzeba pamiętać też o tym, że przyszłe mamy zwykle zmieniają cały swój styl życia. Zaczynają jeść zdrowsze potrawy i wybierają produkty, po które wcześniej nie sięgały. Jeśli przed ciążą piłaś dużo kawy, a teraz zastąpiłaś ją naturalnymi sokami, to twój żołądek będzie potrzebować czasu, aby się do tego przystosować i ustabilizować florę bakteryjną jelit. Dodatkowe porcje owoców i warzyw w twoim jadłospisie to większa ilość błonnika, co może wpływać na przyspieszenie trawienia. W połączeniu z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, które usprawniają transportowanie składników odżywczych, daje to efekt w postaci biegunki w ciąży. Stan ten można jednak unormować, a pomóc w tym mogą probiotyki takie jak Active Flora baby.

Ciąża bez dolegliwości – to możliwe?

To, jak będzie przebiegać ciąża u ciebie, zależy od wielu czynników – twojego stanu zdrowia, genetyki, kondycji fizycznej. Musisz też pamiętać o tym, że każda kobieta przechodzi ten stan zupełnie inaczej. Co więcej, każda ciąża u tej samej osoby może być zupełnie inna, np. przyszła mama przy pierwszym dziecku czuła się relatywnie dobrze, za to przy drugim już od samego początku może mieć szereg nieprzyjemnych objawów.

Nie zmienia to faktu, że można sobie pomóc w trakcie tych 9 miesięcy. Biegunka w ciąży, która często jest wynikiem zmiany flory bakteryjnej, powinna ustąpić po zastosowaniu probiotyków. Są to produkty, które zawierają naturalne mikroorganizmy. Wspierają one pracę jelit, przyspieszają wchłanianie składników odżywczych i naprawiają to, co zostało uszkodzone przez „szalejące” hormony. Probiotyk dla kobiet w ciąży chroni przed odwodnieniem i znacznie poprawia komfort życia. Jest to jeden z niewielu produktów, po który można sięgać w tym szczególnym okresie. Badania dowodzą, że probiotyki są bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here