Erasmus – ponad 25 lat międzynarodowej wymiany

0
1311

Podróżowanie po świecie połączone ze zdobywaniem wyższego wykształcenia, a nawet z zarabianiem pieniędzy nie byłoby tak proste, gdyby nie program wymiany studenckiej Erasmus. I chociaż w Polsce po raz pierwszy usłyszano o Erasmusie w 1998 roku, to jego początek sięga roku 1987. Na przestrzeni ostatnich 25 lat program mocno się rozwinął i dziś uczestniczy w nim ponad 30 krajów.

Zwykle program Erasmus kojarzony jest z wymianami studentów. Tymczasem program mocno koncentruje się nie tylko na samych studentach, ale i na uczelniach oraz ich pracownikach. Erasmus mocno wpiera międzynarodową współpracę szkół wyższych z poszczególnych państw biorących udział w programie. W ramach działań programowych, wielu studentów może nie tylko pobierać nauki poza granicami własnego kraju, ale i odbywać praktyki studenckie. Erasmus promuje także większą mobilność pracowników uczelni (takich jak doktorzy, profesorzy itp.), a dodatkowo stwarza uczelniom możliwości uczestniczenia w ciekawych projektach na arenie międzynarodowej. Co ciekawe, Erasmus ułatwia udział w wielu akcjach także innym instytucjom, organizacjom, a nawet przedsiębiorcom, którzy mają okazję nawiązać współpracę z uczelniami.

Aktualnie w programie uczestniczy 28 państw Unii Europejskiej, a także Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria. Być może już niebawem dołączy do nich także Turcja, która ubiega się o status uczestnika programu. I wszystko wskazuje na to, że kolejne lata programu, mogą wydłużyć tę listę o kolejne kraje.

www.ttools.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here