Jak duży biust wpływa na kręgosłup kobiety?

0
82
Jak duży biust wpływa na kręgosłup kobiety

W obiegowej opinii obfity biust postrzegany jest jak zbyt duże obciążenie kręgosłupa i związaną z tym faktem przyczyną bólu kręgosłupa. Wiele kobiet obdarzonych dużym biustem skarży się na bóle kręgosłupa w odcinkach: szyjnym, piersiowym i lędźwiowym doszukując się przyczyn bólu w rozmiarze piersi. Jak dotychczas nie ma żadnych dowodów naukowych potwierdzających wpływ wielkości biustu na powodowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Przyczyny bólu kręgosłupa u kobiet z dużym biustem są związane z przyjmowaniem wadliwej postawy ciała podczas siedzenia, chodzenia i z nieodpowiednim przenoszeniem środka ciężkości ciała do przodu. Takie nawyki posturalne najczęściej mają źródło w innych czynnikach, w tym w psychice kobiet odczuwających dyskomfort  z powodu posiadania dużych piersi i próbujących je ukryć. Przyjmowanie takiej „bezpiecznej”, przygarbionej postawy pierwszy zgubnym nawykiem dla kręgosłupa. Kompleksy z powodu posiadania dużych piersi i związane z nimi nawyki posturalne, najczęściej zaczynają się już w okresie nastoletnim, gdy młode dziewczyny nie czują się zbyt dobrze ze swoim ciałem, za co winią swój duży biust.

Na co uskarżają się kobiety z dużym biustem?

Kobiety z dużym biustem często korzystają  z nieodpowiednio dobranych biustonoszy i skarżą się na dolegliwości bólowe pleców i kręgosłupa, bo mięśnie utrzymujące sylwetkę pracują w stałym napięciu, a długotrwałe przeciążenia mogą powodować bóle zwłaszcza w piersiowej części kręgosłupa. Obfity biust może powodować przykurcz klatki piersiowej skutkujący postawą przygarbioną, wpływającą na zmniejszenie pojemności płuc i pogorszenie jakości oddychania. Obfity biust utrudnia spanie na brzuchu, uprawianie niektórych rodzajów sportu (bieganie, jazda konna), może być przyczyną dyskomfortu. Pod dużym biustem mogą pojawiać się podrażnienia, odparzenia związane z brakiem kontaktu z powietrzem i poceniem się zwłaszcza podczas upałów.

Należy zauważyć, że źle dobrany biustonosz ma ogromny wpływ na funkcjonowanie kręgosłupa. Stwierdzono, że ok. 90% kobiet nosi źle dobrany biustonosz. Podczas dobierania bielizny należy odpowiednio zmierzyć obwód i dobrać optymalny rozmiar maseczki. Pamiętać należy, że 80-90% masy biustu powinno opierać się na tak zwanym pasie dolnym, a jedynie 10-20% powinno utrzymywać się na ramiączkach. Ramiączka stanika nie powinny utrzymywać zbyt dużego ciężaru, bo długotrwałe noszenie stanika z napiętymi ramiączkami  przyczynia się do bólu i dyskomfortu.  Niestety wiele kobiet popełnia błąd.

Jak zapobiec „problemom” związanym z dużym biustem?

Kluczową rolę odgrywa dobór odpowiedniego biustonosza zapewniającego wsparcie biustu od spodu zaprojektowanego w sposób wspomagający rozłożenie i utrzymanie ciężaru dużych piersi. Warto skorzystać z pomocy specjalisty. Kobiety obdarzone dużym biustem powinny popracować nad prawidłowym oddechem z aktywnym uczestnictwem przepony. Można skorzystać z pomocy fizjoterapeutów w Centrum Rehabilitacji w Szpitalu Carolina, którzy pomogą  opanować technikę odpowiedniego oddychania i zlecą ćwiczenia pomagające skorygować sylwetkę i uniknięcie problemów z kręgosłupem. Przeczytaj także: https://carolina.pl/aktualnosci/duzy-biust-zbedny-balast-dla-kregoslupa/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here