Nie od dziś wiadomo, że aktywność sportowa służy wydolności organizmu i wspomaga jego ogólne funkcjonowanie. Najwięcej mówi się o wpływie na układ krążenia, ale warto też pamiętać o tym, że sport nie pozostaje bez wpływu na zdrowie prostaty u mężczyzn. Czy rekreacyjna aktywność fizyczna może wspomagać walkę z objawami chorób prostaty? Sprawdź!
Aktywność rekreacyjna – czyli jaka?
Rekreacja odnosi się do działań, którym ludzie poddają się w czasie wolnym. Rekreacyjna aktywność fizyczna sprawia przyjemność, przyczynia się do polepszenia samopoczucia i stanu psychicznego. Do sportów rekreacyjnych zalicza się m.in. spacerowanie, pływanie, wycieczki górskie w celu zażycia ruchu, jazda na rowerze czy nordic walking.
Żeby daną aktywność zaliczyć do rekreacyjnej, ważny jest jej cel polegający na ruszaniu się. I tak na przykład udział w pielgrzymce nie jest sportową aktywnością rekreacyjną, ale jazda na rowerze do pracy celem zażycia ruchu już tak. [1]
Aktywność rekreacyjna a zdrowie prostaty
Ruch bez dwóch zdań ma korzystny wpływ na zdrowie prostaty i potwierdzają to badania naukowe – aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowania na łagodny przerost prostaty i zmniejsza nasilenie objawów z dolnych dróg moczowych. Może też mieć korzystny wpływ na zapobieganie raka prostaty. Poprawia się również efekt leków stosowanych w łagodzeniu objawów schorzeń prostaty.
Jaką aktywność wybierać? Najprostsza odpowiedź brzmi – taką, która będzie dla Ciebie wygodna. Korzyści można odnieść zarówno z ćwiczeń aerobowych, takich jak nordic walking i jazda na rowerze, oraz z ćwiczeń siłowych. Obie formy ćwiczeń poprawiają ogólną sprawność organizmu, a ich połączenie może przynieść jeszcze lepsze skutki.
Ruch wspomaga pracę serca i układu krążenia, co wspiera również ukrwienie prostaty i zaopatrywanie jej w związki odżywcze. Treningiem wzmocnisz mięśnie, w tym mięśnie dna miednicy, które odpowiadają za regulację funkcji seksualnych, oddawania moczu i stolca. Ponadto wzmocnisz układ kostny, który stanowi ważną podporę dla innych struktur ciała. [2], [3]
Choroby prostaty – zróżnicowane postępowanie
Chociaż leczenie prostaty powinno opierać się na zintensyfikowanej farmakoterapii (np. wyciąg z owoców palmy sabałowej, alfa-blokery, leki hormonalne) i innych działaniach medycznych, nie można zapominać o tym, jak duży wpływ na odczuwane dolegliwości i skuteczność terapii ma styl życia. Wprowadź korzystne zmiany w diecie, rzuć palenie, ruszaj się, wysypiaj się i zmniejsz poziom stresu w życiu. Te działania są dostępne dla wszystkich i nic nie kosztują, a ich efekt jest długotrwały. Zmiana stylu życia pomaga w zmniejszaniu odczuwanych objawów i wspomaga leczenie.
Wiele osób oczekuje, że wzięcie tabletki na odczuwane dolegliwości ze strony prostaty będzie miało magiczną moc i w szybki sposób usunie wszystkie zmartwienia. I owszem, leczenie zwykle znacznie poprawia jakość życia, ale jeszcze raz podkreślmy, jak ważne są zmiany stylu życia. Zadbaj o siebie już dziś, żeby długo cieszyć się dobrym zdrowiem.
Bibliografia
[1] „Główny Urząd Statystyczny / Metainformacje / Słownik pojęć / Pojęcia stosowane w statystyce publicznej”. Dostęp: 28 maj 2024. [Online]. Dostępne na: https://stat.gov.pl/metainformacje/slownik-pojec/pojecia-stosowane-w-statystyce-publicznej/193,pojecie.html
[2] L. H. P. HOUBEN i in., „Resistance Exercise Training Increases Muscle Mass and Strength in Prostate Cancer Patients on Androgen Deprivation Therapy”, Med Sci Sports Exerc, t. 55, nr 4, s. 614–624, kwi. 2023, doi: 10.1249/MSS.0000000000003095.
[3] H. W. Lee, S. A. Kim, J. W. Nam, M. K. Kim, B. Y. Choi, i H. S. Moon, „The Study About Physical Activity for Subjects With Prevention of Benign Prostate Hyperplasia”, Int Neurourol J, t. 18, nr 3, s. 155–162, wrz. 2014, doi: 10.5213/inj.2014.18.3.155.