Zatrucie pokarmowe to wyjątkowo przykra przypadłość, która potrafi zrujnować każdy wyjazd. Chcesz spędzić wakacje bez tego rodzaju niedogodności? Odkryj proste sposoby, dzięki którym uchronisz się przed żołądkowo-jelitowymi dolegliwościami.
Lato to czas pełen wyzwań dla organizmu
Wymioty, biegunka, ból brzucha, bolesne wzdęcia i podwyższona temperatura to najczęstsze objawy zatruć pokarmowych, których bezpośrednimi sprawcami są bakterie, wirusy, grzyby bądź pasożyty. Zazwyczaj infekcja trwa od kilku dni aż do tygodnia, cechując się przy tym sporą zaraźliwością. Szczyt pokarmowych niedyspozycji przypada na letnie miesiące, wielu z nas skutecznie uprzykrzając wakacje. Dlaczego tak się dzieje? W dużej mierze powodem są panujące latem wysokie temperatury, sprzyjające psuciu się żywności, w której błyskawicznie rozwijają się chorobotwórcze drobnoustroje. Zatruciom sprzyjają też podróże do egzotycznych krajów oraz posiłki w barach szybkiej obsługi i innych lokalach, w których nie są przestrzegane zasady higieny.
Zminimalizuj ryzyko zatrucia na wakacjach
Pakując podróżną walizkę, na wszelki wypadek warto znaleźć w niej miejsce na leczniczy węgiel i elektrolity. Stosując zaś poniższe wskazówki, zredukujesz do minimum ryzyko zatrucia pokarmowego na urlopie.
1. Przechowuj żywność w odpowiedni sposób
Na wakacjach nie zapominaj o podstawowych zasadach przechowywania produktów spożywczych. To szczególnie ważne, jeśli samodzielnie przyrządzasz posiłki. Wędliny, sery, mięsa, ryby i jajka umieszczaj w lodówce zaraz po ich zakupie, unikając ich kontaktu z ciepłem. Produkty, których nie potrzebujesz trzymać w chłodziarce, koniecznie chroń przed owadami, wśród których królują wszędobylskie muchy. Pamiętaj także o tym, aby powtórnie nie zamrażać raz rozmrożonej żywności, ponieważ grozi to poważnymi dolegliwościami wywołanymi przez bakterie lub ich toksyny.
2. Dbaj o higienę
Podczas gotowania i spożywania posiłków dbaj o czystość dłoni, naczyń i sztućców. Jeśli wybierasz się do jadłodajni, w której nie ma możliwości umycia rąk – przed jedzeniem zdezynfekuj dłonie podręcznym żelem, mokrymi chusteczkami lub antybakteryjnym sprayem. Owoce i warzywa kupione w sklepie lub na przydrożnym straganie koniecznie obmyj przed spożyciem bieżącą wodą.
3. Starannie wybieraj bary i restauracje
Pełen okruchów lepki blat, krążące wokół muchy i osy oraz szklanki, których czystość budzi wiele wątpliwości – istnieje wiele oznak tego, że konkretna jadłodajnia jest na bakier z higieną, a być może także ze świeżością wykorzystywanych w kuchni produktów. Aby znaleźć lokal, w którym bezpiecznie zjesz posiłek, warto najpierw uważnie przeczytać zamieszczone w internecie opinie klientów.
4. W upały zrezygnuj z niektórych potraw
Rozsądnie wybieraj nie tylko miejsce posiłku, ale i potrawy, których skosztujesz. Szczególnie wtedy, gdy z nieba leje się żar, lepiej unikać ciast z kremem, dań na bazie surowych jaj, surowego mięsa lub ryb. Niezależnie od pogody, należy zwracać uwagę na stopień świeżości produktów – jeśli budzi ona Twoją wątpliwość, zrezygnuj z ich zjedzenia dla własnego zdrowia. Masz wyjątkowo wrażliwy żołądek? Zamiast surówki zamów duszone warzywa, a w zastępstwie tatara zjedz dobrze wypieczone polędwiczki.
5. Unikaj napojów z lodem
W wielu miejscach lód dodawany do drinków i innych napojów powstaje z nieprzegotowanej wody lub, co gorsza, jest poddawany kilkukrotnemu zamrażaniu. Zetknięcie z obecnymi w kostkach lodu bakteriami może zaowocować żołądkowo-jelitowymi sensacjami. Podróżując do dalekich krajów, stawiaj jedynie na butelkowaną lub przegotowaną wodę, aby uniknąć wstydliwej niedyspozycji.
6. Postaw na dietę pudełkową
Na wakacjach chcesz jadać w urozmaicony i bezpieczny sposób, ale pobliskie lokale gastronomiczne nie zapewniają takiej możliwości? Z pomocą przychodzi catering dietetyczny, czyli skomponowane pod okiem dietetyka posiłki, przygotowane z zachowaniem należytych standardów produkcji. Dostawcy cateringu zostali zweryfikowani przez sanepid, a oferowane przez nich dania są smaczne i świeże. Możesz wybierać spośród wielu opcji – dbającym o sylwetkę spodoba się dieta ketogeniczna pudełkowa, a osoby zabiegające o doskonałą formę i młody wygląd usatysfakcjonuje bogata w antyoksydanty dieta SIRT.
7. Przed daleką podróżą zadbaj o mikroflorę jelit
Popularna biegunka podróżnych wynika z zaburzeń flory jelitowej, na którą niekorzystnie wpływa wiele czynników. Wśród nich szczególną rolę odgrywa związana z wyjazdem zmiana klimatu, zaburzony rytm dobowy, niższy poziom higieny oraz nieznane, nierzadko egzotyczne dania. Właśnie dlatego podróżując, należy wspierać mikrobiom jelitowy, zażywając odpowiednio dobrane probiotyki, dzięki którym Twój przewód pokarmowy sprosta wielu wakacyjnym wyzwaniom.