Tace, tacki, tacunie – nowa jakość w decoupage

0
2147
tacki

Jaki jest najpopularniejszy styl wnętrzarski? Po chwilowym boomie na Skandynawię, po modzie na minimalizm i nowoczesne dodatki, po chwilowym trendzie na sypialnie urządzane w oparciu o wyznaczniki popartu przyszedł czas na boho-chic – styl wywodzący się z mody i sprawnie łączący w sobie feerię kolorów i motywów z pogranicza cyganerii i kultury hippisów.

Boho-chic to romantyzm, lekkość i dziewczęcość. Wnętrza urządzone w tym stylu są pyszne, barwne, bardzo bogato zdobione i szczodrze obsypywane dodatkami wykonanymi techniką decoupage.

To właśnie decoupage – czyli metoda ozdabiania dowolnych powierzchni za pomocą wyciętych z papieru motywów – buduje nastrój sypialni czy salonu zaaranżowanego według wyznaczników stylu boho-chic. Mało tego – widowiskowy decoupage przebojem wchodzi do kuchni i jadalni, pojawiając się na takich akcesoriach jak tace kelnerskie, kubki, talerze czy tace do serwowania. To właśnie te ostatnie – tace decoupage – budzą największy zachwyt i takie też, największe zdziwienie. Decoupage  kojarzy się – zresztą bardzo słusznie – z delikatnymi i mało trwałymi materiałami: gazetami, serwetkami i skrawkami kolorowych magazynów. Wydawać by się mogło, że ozdobione tą bardzo widowiskową techniką tace kuchenne kompletnie nie sprawdzają się w swojej nominalnej, funkcjonalnej roli. Nic bardziej mylnego!

Decoupage nie jest „tylko” piękny, ale i trwały. Wycięte czy wyrwane z papieru wzory są najpierw przyklejane na dowolne – na przykład drewniane, metalowe czy szklane – powierzchnie, a następnie pokrywane wieloma warstwami lakieru. To właśnie przez to tace decoupage są nie tylko widowiskowe, ale i niezwykle praktyczne.

Oczywiście, wykorzystanie wspomnianego lakieru może wydawać się dość kontrowersyjne. Warstwy toksycznej substancji nałożone na przybory i akcesoria kuchenne mogą przecież negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Dlatego, jeśli obawiamy się, że klasyczny decoupage może być – w zastosowaniu praktycznym – mało „higieniczny”, a bardzo podoba nam się konwencja boho-chic, to świetnym pomysłem będą bogato zdobione i niezwykle odporne tace z melaniny – materiału przypominającego szkło, ale od szkła o wiele bardziej trwałego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here