Umywalki do łazienki i ich rodzaje. Jaką wybrać?

0
5370

Wybór umywalki do łazienki to jedna z ważniejszych decyzji przy urządzaniu tego pomieszczenia. Każda poranna i wieczorna toaleta odbywa się właśnie przy tym sanitariacie, dlatego warto zadbać o jego jakość. Korzystanie z umywalki powinno być dla nas jak najwygodniejsze. To nie wszystko. Musi się ona wpisać również w wystrój całej łazienki. Przedstawiamy zatem wszystkie rodzaje umywalek i podpowiadamy, który z nich najlepiej sprawdzi się w Twojej łazience!

Co ma wisieć, nie utonie – czyli sposoby montażu umywalek

Ile łazienek, tyle umywalek. Można podzielić je na przykład ze względu na sposób montażu. Wyróżnimy cztery główne rodzaje:

Umywalki wiszące

Tego rodzaju umywalki do łazienki montuje się w ścianie. Optycznie zajmują niewiele miejsca, choć często można spotkać się z postumentem lub półpostumentem, którego zadaniem jest wspieranie sanitariatu. Ze względu na rozmiary umywalki wiszące najlepiej sprawdzają się w małych mieszkaniach. Jeśli Twoja łazienka jest niewielka, taka umywalka będzie najbardziej trafionym pomysłem.

Umywalki stojące

Stojące umywalki to nowoczesne i bardzo eleganckie rozwiązanie. Niektóre z nich stanowią samodzielny mebel, inne można postawić na blacie. Cechują się solidnością i atrakcyjnym designem. Mogą przyjmować naprawdę interesujące kształty, co ułatwia ciekawą aranżację łazienki. Na taką umywalkę możesz pozwolić sobie pod warunkiem, że masz na nią odpowiednio dużo miejsca.

Umywalki meblowe

Tego typu umywalki są dopasowane do kształtu i rozmiarów mebli łazienkowych. Z tego powodu sprzedaje się je najczęściej w zestawach. Przykładem mogą być szklane umywalki służące do kompletowania z szafkami.

Umywalki wpuszczane w blat

Dość skomplikowane w montażu są umywalki podblatowe. Cechują się tym, że znajdują się częściowo lub w pełni pod poziomem blatu. Wyróżniają się ciekawymi projektami – połączenie z meblami sprawia, że prezentują się minimalistycznie. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić również przestrzeń w łazience. W szafce pod umywalką przechowywać możesz na przykład środki czystości. Jest to zatem rozwiązanie dedykowane mniejszym pomieszczeniom.

Nie tylko ceramika – czyli z czego zrobione są umywalki?

Choć ceramika nadal jest najchętniej wybieranym materiałem do umywalek łazienkowych, coraz częściej możemy się spotkać z bardziej oryginalnymi rozwiązaniami. Najlepszym przykładem jest tutaj kamień – granit czy marmur. Odznacza się on jeszcze większą wytrzymałością niż modele ceramiczne, choć zdecydowanie więcej waży i drożej kosztuje.

Na rynku nie brakuje również umywalek ze stali nierdzewnej oraz stali emaliowanej. Chętnie wybierane są też umywalki szklane – to rozwiązanie przeznaczone do eleganckich łazienek, w których liczy się przestrzeń. Wybierając umywalkę pod kątem wykorzystanego materiału, kieruj się jego wytrzymałością. Nie zapominaj jednak o tym, jak duże znaczenie ma cena!

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here